2016 OHL Cup Showcase Tournament Teams and Preliminary Schedule

15 Confirmed Teams and 10 Wild Card Competitors
Wild Card Play-In Begins Tuesday at 10:00 am
Free access for Media and Fans for duration of OHL Cup

Toronto, ON – The Ontario Hockey League in association with the Greater Toronto Hockey League today announced a list of all competing teams and a preliminary schedule for the 2016 OHL Cup Showcase Tournament, hosted by the GTHL, to be played March 15-21 in Toronto.  All games will be played at Scotiabank Pond until the Championship Final moves to the Mattamy Athletic Centre on Monday March 21.

The list of 2016 OHL Cup competitors includes a total of 25 minor midget teams from across Ontario and the United States.  The final tournament structure will include 20 spots with 15 guaranteed through league competition, with the other five still to be earned in a Wild Card series of games.

2016 OHL Cup Showcase Tournament Teams:

ALLIANCE (3):
London Jr. Knights (League Finalist)*
Waterloo Wolves (League Finalist)*
Windsor Jr. Spitfires (Semi-Final Wild Card Series winner)

*Champion will be listed as ALLIANCE (1), runner-up to be listed as ALLIANCE (2) in alignment and schedule below.

GTHL (4):
Mississauga Rebels (League Semi-Finalist)*
Toronto Jr. Canadiens (League Semi-Finalist)*
Toronto Marlboros (League Semi-Finalist)*
Toronto Red Wings (League Semi-Finalist)*

*GTHL 1-4 in alignment and schedule below will be determined upon completion of both Semi-Final matchups.  The two teams that advance to the league final will be listed as GTHL (1) and GTHL (2) based on regular season standings.  The two losing teams in the league Semi-Finals will be seeded as GTHL (3) and GTHL (4) based on their regular season standings.

HNO (1):
Thunder Bay Kings

NOHA (1):
Team NOHA

OMHA (4):
York Simcoe Express (OMHA Champion)
Hamilton Jr. Bulldogs (OMHA Finalist)
Barrie Jr. Colts (OMHA Bronze Medalist)
Southern Tier Admirals (OMHA Semi-Finalist)

USA (2):
Elite Hockey Group
TPH Thunder

Wild Card ‘Play In’ Game Competitors (10):
Clarington Toros (OMHA 5th Place)*
Don Mills Flyers (GTHL Wild Card Series)*
Halton Hurricanes (OMHA SCTA Semi-Finalist)*
Kingston Jr. Frontenacs (OMHA ETA Semi-Finalist)*
Kitchener Jr. Rangers (ALLIANCE Semi-Finalist)*
Markham Majors (GTHL Wild Card Series)*
Mississauga Senators (GTHL Wild Card Series)*
Niagara North Stars (OMHA SCTA Semi-Finalist)*
Quinte Red Devils (OMHA ETA Semi-Finalist)*
Vaughan Kings (GTHL Wild Card Series)*

*All 10 teams will play a one game ‘win and in’ scenario to officially qualify for the 2016 OHL Cup on Tuesday March 15.  Wild Card ‘Play In’ Game matchups and schedule will be determined by random draw on the evening of Monday March 14.  Winners of all five games will be inserted as WC 1-5 into the alignment and schedule below.

2016 OHL Cup Showcase Tournament Preliminary Alignment and Schedule:

Nash Division:
GTHL (1)
Southern Tier Admirals
Team NOHA
TPH Thunder
WC (1)

Subban Division:
GTHL (3)
York Simcoe Express
Windsor Jr. Spitfires
WC (2)
WC (3)

Shanahan Division:
GTHL (2)
Barrie Jr. Colts
Elite Hockey Group
ALLIANCE (2)
WC (4)

Lindros Division:
GTHL (4)
Hamilton Jr. Bulldogs
ALLIANCE (1)
Thunder Bay Kings
WC (5)

Tuesday March 15, 2016

Wild Card Play-In Games:
Game 1 – 10:00 am on Rink 1
Game 2 – 12:00 pm on Rink 1
Game 3 – 2:00 pm on Rink 1
Game 4 – 3:15 pm on Rink 2
Game 5 – 4:00 pm on Rink 1

Round-Robin:
Scotiabank Pond 1

7:00 pm Southern Tier Admirals vs. GTHL (1)
8:45 pm GTHL (3) vs. Windsor Jr. Spitfires

Scotiabank Pond 2
7:15 pm Hamilton Jr. Bulldogs vs. GTHL (4)
9:00 pm Barrie Jr. Colts vs. GTHL (2)

Wednesday March 16, 2016


Scotiabank Pond 1
9:00 am Thunder Bay Kings vs. WC (5)
10:45 am TPH Thunder vs. Team NOHA
12:30 pm ALLIANCE (1) vs. Hamilton Jr. Bulldogs
2:15 pm York Simcoe Express vs. GTHL (3)
4:00 pm WC (5) vs. GTHL (4)
5:45 pm WC (2) vs. Windsor Jr. Spitfires
7:30 pm Elite Hockey Group vs. WC (4)
9:15 pm WC (3) vs. York Simcoe Express

Scotiabank Pond 2
8:30 am WC (4) vs. ALLIANCE (2)
10:15 am WC (3) vs. WC (2)
12:00 pm GTHL (1) vs. WC (1)
1:45 pm GTHL (2) vs. Elite Hockey Group
3:30 pm ALLIANCE (2) vs. Barrie Jr. Colts
5:15 pm Southern Tier Admirals vs. TPH Thunder
7:00 pm Thunder Bay Kings vs. ALLIANCE (1)
8:45 pm Team NOHA vs. WC (1)

Thursday March 17, 2016

 

Scotiabank Pond 1
8:30 am Hamilton Jr. Bulldogs vs. Thunder Bay Kings
10:15 am ALLIANCE (1) vs. WC (5)
12:00 pm York Simcoe Express vs. WC (2)
1:45 pm WC (1) vs. TPH Thunder

Scotiabank Pond 2
9:00 am Barrie Jr. Colts vs. WC (4)
10:45 am Windsor Jr. Spitfires vs. WC (3)
12:30pm Team NOHA vs. Southern Tier Admirals
2:15 pm ALLIANCE (2) vs. Elite Hockey Group

 

Friday March 18, 2016

Scotiabank Pond 1
8:00 am WC (2) vs. GTHL (3)
9:45 am GTHL (2) vs. ALLIANCE (2)
11:30 am Elite Hockey Group vs. Barrie Jr. Colts
1:15 pm WC (1) vs. Southern Tier Admirals
3:00 pm GTHL (3) vs. WC (3)
4:45 pm WC (4) vs. GTHL (2)

 

Scotiabank Pond 2
8:30 am GTHL (1) vs. Team NOHA
10:15 am GTHL (4) vs. Thunder Bay Kings
12:00 pm Windsor Jr. Spitfires vs. York Simcoe Express
1:45 pm WC (5) vs. Hamilton Jr. Bulldogs
3:30 pm TPH Thunder vs. GTHL (1)
5:15 pm GTHL (4) vs. ALLIANCE (1)

 

Saturday March 19, 2016

Playoff Round:
Scotiabank Pond 1
10:30 am Quarter-Final 2 – 2ND Place Shanahan Division vs. 1ST Place Subban Division
12:15 pm Quarter-Final 4 – 2ND Place Lindros Division vs. 1ST Place Nash Division

6:00 pm Semi-Final 1 – Winner Quarter-Final 2 vs. Winner Quarter-Final 1
8:00 pm Semi-Final 2 – Winner Quarter-Final 4 vs. Winner Quarter-Final 3

Scotiabank Pond 2
10:00 am Quarter-Final 1 – 2ND Place Subban Division vs. 1ST Place Shanahan Division
11:45 am Quarter-Final 3 – 2ND Place Nash Division vs. 1ST Place Lindros Division

 

Monday March 21, 2016

 

Mattamy Athletic Centre

7:00 pm Championship Final – Winner Semi-Final 2 vs. Winner Semi-Final 1

A final tournament alignment and schedule will be available on Monday night once Wild Card Play-In Game matchups are confirmed.

Last season the Toronto Marlboros captured their fifth OHL Cup title in 11 years with a 3-2 overtime win over the Don Mills Flyers. Marlies forward and OHL Cup MVP Ryan McLeod followed up older brother Michael McLeod’s MVP effort in 2014 with three goals and four assists in the tournament.

McLeod was one of 12 first round draft selections from 2015 OHL Cup teams, including six of the top ten picks. Those names include David Levin (Don Mills Flyers – 1st overall to the Sudbury Wolves), Ryan McLeod (Toronto Marlboros – 3rd overall to the Flint Firebirds), Brady Gilmour (Quinte Red Devils – 6th overall to the Saginaw Spirit), Ben Jones (Toronto Marlboros – 7th overall to the Niagara IceDogs), Matthew Strome (Toronto Marlboros – 8th overall to the Hamilton Bulldogs) and Markus Phillips (Toronto Titans – 9th overall to the Owen Sound Attack).

Five first round selections in the 2015 NHL Draft are also OHL Cup graduates including Connor McDavid (Toronto Marlboros/Edmonton Oilers), Dylan Strome (Toronto Marlboros/Arizona Coyotes), Mitch Marner (Don Mills Flyers/Toronto Maple Leafs), Lawson Crouse (Elgin-Middlesex Chiefs/Florida Panthers) and Travis Konecny (Elgin-Middlesex Chiefs/Philadelphia Flyers).

Notable OHL Cup graduates currently playing in the NHL include Taylor Hall (Greater Kingston Frontenacs/Edmonton Oilers), John Tavares (Toronto Marlboros/New York Islanders), Steven Stamkos (Markham Waxers/Tampa Bay Lightning), Tyler Seguin (Toronto Nationals/Dallas Stars), 2013 Norris Trophy winner P.K. Subban (Markham Islanders/Montreal Canadiens) and 2010 OHL Cup MVP Sean Monahan (Mississauga Rebels/Calgary Flames).

For more information, please visit ohlcup.ca.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s