Final Schedule Released for 2017 OHL Cup Powered by Under Armour

OHL Cup

Toronto, ON – The Ontario Hockey League today announced the final schedule for the 2017 OHL Cup Showcase Tournament powered by Under Armour and hosted by the Greater Toronto Hockey League.

Games will be played March 14-18 in Toronto at Scotiabank Pond, until the Championship Final moves to the Mattamy Athletic Centre on Monday, March 20.

The action begins next Tuesday morning at 10:00 am with the first of four Wild Card ‘Play-In’ Games where eight teams will compete for the final four tournament entries. All matchups were randomly drawn last night, Tuesday March 7, with eligible teams determined by the Tournament Selection Committee.

2017 OHL Cup Powered by Under Armour Wild Card Play-In Schedule:

Tuesday March 14, 2017
WC 1 – 10:00 am Grey Bruce Highlanders vs. Toronto Young Nationals
WC 2 – 12:00 pm Mississauga Senators vs. York Simcoe Express
WC 3 – 2:00 pm Mississauga Reps vs. Halton Hurricanes
WC 4 – 4:00 pm Toronto Titans vs. Cambridge Hawks or Kitchener Jr. Rangers (TBD)

The four winning teams will join 16 other clubs who earned their qualification through league play and regional representation. The 40-game Round-Robin tournament commences next Tuesday night at 7:00 pm continuing through Friday evening, March 17, followed by Quarter-Final and Semi-Final action on Saturday, Mach 18, wrapping up with the Championship Final on Monday, March 20.

2017 OHL Cup Showcase Tournament Powered by Under Armour Alignment:

Nash Division:
GTHL (1) (Winner of Toronto Marlboros vs. Mississauga Rebels series)
Quite Red Devils (OMHA Bronze)
ALLIANCE (3) (Winner of Kitchener Jr. Rangers vs. Cambridge Hawks series)
Elite Hockey Group (USA Invite)
WC1

Subban Division:
ALLIANCE (1) (Winner of London Jr. Knights vs. Waterloo Wolves series)
Brampton 45s (OMHA Silver)
Toronto Jr. Canadiens (GTHL Semi-Finalist)
TPH Thunder (USA Invite)
WC2

Shanahan Division:
GTHL (2) (Runner-up of Toronto Marlboros vs. Mississauga Rebels series)
Ajax-Pickering Raiders (OMHA Semi-Finalist)
Eastern Ontario Wild (HEO Rep)
Thunder Bay Kings (HNO Rep)
WC3

Lindros Division:
Whitby Wildcats (OMHA Gold)
ALLIANCE (2) (Runner-up of London Jr. Knights vs. Waterloo Wolves series)
Vaughan Kings (GTHL Semi-Finalist)
Team NOHA (NOHA Rep)
WC4

2017 OHL Cup Showcase Tournament Powered by Under Armour Final Schedule:

Tuesday March 14, 2017

Round-Robin: Scotiabank Pond 1
7:00 pm Quinte Red Devils vs. GTHL (1)
8:45 pm Whitby Wildcats vs. Vaughan Kings

Scotiabank Pond 2
7:15 pm Toronto Jr. Canadiens vs. ALLIANCE (1)
9:00 pm Ajax-Pickering Raiders vs. GTHL (2)

Wednesday March 15, 2017

Scotiabank Pond 1
9:00 am ALLIANCE (2) vs. NOHA
10:45 am TPH Thunder vs. Brampton 45s
12:30 pm ALLIANCE (1) vs. WC2
2:15 pm WC3 vs. GTHL (2)
4:00 pm ALLIANCE (2) vs. Whitby Wildcats
5:45 pm WC1 vs. Elite Hockey Group
7:30 pm NOHA vs. Vaughan Kings
9:15 pm WC2 vs. Brampton 45s

Scotiabank Pond 2
8:30 am Eastern Ontario Wild vs. Thunder Bay Kings
10:15 am Elite Hockey Group vs. ALLIANCE (3)
12:00 pm WC1 vs. GTHL (1)
1:45 pm Vaughan Kings vs. WC4
3:30 pm TPH Thunder vs. Toronto Jr. Canadiens
5:15 pm ALLIANCE (3) vs. Quite Red Devils
7:00 pm Ajax-Pickering Raiders vs. Eastern Ontario Wild
8:45 pm Thunder Bay Kings vs. WC3

Thursday March 16, 2017

Scotiabank Pond 1
8:30 am Quinte Red Devils vs. Elite Hockey Group
10:15 am NOHA vs. Whitby Wildcats
12:00 pm Brampton 45s vs. ALLIANCE (1)
1:45 pm ALLIANCE (2) vs. WC4

Scotiabank Pond 2
9:00 am ALLIANCE (3) vs. WC1
10:45 am Eastern Ontario Wild vs. GTHL (2)
12:30pm Ajax-Pickering Raiders vs. WC3
2:15 pm WC2 vs. Toronto Jr. Canadiens

Friday March 17, 2017

Scotiabank Pond 1
8:00 am WC4 vs. Whitby Wildcats
9:45 am GTHL (2) vs. Thunder Bay Kings
11:30 am GTHL (1) vs. Elite Hockey Group
1:15 pm WC1 vs. Quinte Red Devils
3:00 pm WC4 vs. NOHA
4:45 pm ALLIANCE (1) vs. TPH Thunder

Scotiabank Pond 2
8:30 am TPH Thunder vs. WC2
10:15 am Vaughan Kings vs. ALLIANCE (2)
12:00 pm Toronto Jr. Canadiens vs. Brampton 45s
1:45 pm WC3 vs. Eastern Ontario Wild
3:30 pm Thunder Bay Kings vs. Ajax-Pickering Raiders
5:15 pm GTHL (1) vs. ALLIANCE (3)

Saturday March 18, 2017

Quarter-Final Playoff Round:

Scotiabank Pond 1
10:30 am Quarter-Final 2 – 1ST Place Shanahan Division vs. 2ND Place Subban Division
12:15 pm Quarter-Final 4 – 1ST Place Lindros Division vs. 2ND Place Nash Division

Scotiabank Pond 2
10:00 am Quarter-Final 1 – 1ST Place Subban Division vs. 2ND Place Shanahan Division
11:45 am Quarter-Final 3 – 1ST Place Nash Division vs. 2ND Place Lindros Division

Semi-Final Playoff Round:

Scotiabank Pond 1
6:00 pm Semi-Final 1 – Winner Quarter-Final 1 vs. Winner Quarter-Final 2
8:00 pm Semi-Final 2 – Winner Quarter-Final 3 vs. Winner Quarter-Final 4

Monday March 20, 2017

Mattamy Athletic Centre

6:30 pm Championship Final – Winner Semi-Final 1 vs. Winner Semi-Final 2

Monday’s Championship Final will be broadcast live on Sportsnet Ontario. 

The showcase provides fans and scouts one last opportunity to see many of the top minor midget aged players from across Ontario and parts of the United States compete for the OHL Cup performing against the best competition prior to the 2017 OHL Priority Selection.

For more information, please visit ohlcup.ca.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s